Çorbë nga kungulli i njomë

0
137

Çorbë nga kungulli i njomë shumë ishendetshëm.

 

Përbërësit:

2 kunguj të njomë
1 lugë gjelle vaj
1 lugë gjelle miell
gjysmë tufe erëza
1 te bardha te vezes
2 lugë salcë kosi
lëng limoni

Hapat:

  1. Kungujt e njomë qërohen, copëtohen në copa të vogla dhe zihen në ujë të kripur për t’u zbutur.
  2. Në yndyrë skuqim miellin, shtohen kungujt e njomë me 1,5 litër ujë dhe shtohen erëzat e grimcuara.
  3. Pasi të vlojë disa minuta e heqim tenxherën nga zjarri, shtojmë të verdhën e vezës, praprakisht të përzier me krem kosi.
  4. Para së të shërbehet supa, duhet t’i hedhet lëng limoni.
  5. Ju bëftë mirë!
//kuzhinashiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.