Bukë e pjekur me hudhra

0
195

Bukë me hudhra e mbushur me ushqim italian. Djathi “mozzarella” mund të përdoret sipas dëshirës, por ia shton edhe më shijen.

 

Përbërësit:

500 gr bukë
5 lugë gjelle gjalpë (i zbutur)
500 gr gjalpë (i kripur përzier me ajkë pa kripë)
2 lugë çaji vaj ulliri (ekstra të virgjër)
3 thelpinj hudhër (të shtypura)

Përgatitja:

1. Nxehim më parë skarën.
2. Marrim rreth 500 gr bukë të mbushur me 5 lugë gjelle gjalpë, të zbutur.
3. Presim bukën në feta 25 deri në 26 mm të trasha.
4. Në një tas të vogël, përziejmë gjalpin, vajin e ullirit, hudhrën, oregano, kripën dhe piperin. Shpërndajmë përzierjen në fetat e bukës.
5. Në një fletë pjekjeje mesatare, rregullojmë fetat e bukës dhe i lemë të piqen për 5 minuta, ose derisa të marrin një ngjyrë kafe të lehtë. I kontrollojmë shpesh që të mos digjen.
6. I largojmë nga skara. I vendosim sipër djathin dhe i kthejmë sërish në skarë për 2 deri në 3 minuta, derisa djathi të bëhet ngjyrë kafe e lehtë dhe të shkrihet. E shërbejmë menjëherë.

//rtk/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.