Besoni se kripa është e dëmshme për dhëmbët tuaj? Lexoni këtë!

0
252

Lexoni më poshtë se cilat janë benefitet e mëdha që kripa e detit siguron për dhëmbët tuaj.

Kripa e detit:

Kalçium, magnez, silicon, fosfor, sodium, nikel, hekur- këto janë disa nga elementët dhe mineralet që gjenden tek kripa e detit. Këto materiale forcojnë mishrat, mbrojnë kundër gurëzave të dhëmbëve dhe erës së keqe. Me përqindjen e lartë të jodit, kripa e detit ka veti antibakteriale dhe ndihmon në neutralizimin e acidit në gojë. Kripa ju bën që të prodhoni më shumë pështymë dhe pështyma formon një lloj barriere që mbron dhëmbët nga faktorë të ndryshëm.

Mjafton thjesht të lyeni furçën e dhëmbëve me pak kripë dhe të fërkoni dhëmbët ashtu siç do bënit zakonisht. Më pas i shpëlani ato me ujë të pastër!

//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.