Ushqimet që përmirësojnë shëndetin vaginal

0
59

USHQIMETdhe pijet kanë efekt të ndryshëm në funksionimin e organeve të trupit, disa ju japin energji, ndërsa të tjera punojnë kundër tij.

Nuk është çudi, ajo që ne hamë gjithashtu ka ndikim në shëndetin e vaginës. Shëndeti vaginal është diçka për të cilën shumë gra shqetësohen, por edhe druhen që të kërkojnë informacion.

Infeksioni mykotik Maja dhe infeksionet e tjera të traktit urinar mund të rezultojnë të pakëndshme dhe të dhimbshme. Rreth 75% e grave në botë mund të preken të paktën një here në jetë nga infeksioni maja.

Ju prezantojmë një listë ushqimesh të zakonshme që do t’ju ndihmojë të forconi dhe të përmirësoni shëndetin tuaj vaginal:

Lëng boronice: Lëngu i boronicë parandalon infeksionet e traktit urinar dhe atij vaginal.

Hudhër: Hudhra është e njohur për vetitë e luftimit të mikrobeve. Për rezultate më të mira, konsumojeni të papërpunuar.

Në qoftë se vuani nga një infeksion maja (candida), konsumimi i hudhrës parandalon simptomat e infeksionit. Vendosni një thelb hudhër të pastruar në vaginë dhe lereni gjatë gjithë natës. Përsëriteni trajtimin për tri netë rresht. Mund të tingëllojë e çuditshme, por do t’ju largojë infeksionin.ushqimeimtshendetKos natyral: Kosi luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e higjenës vaginale , duke qënë se përmban enzima acide që lufton infeksionin Maja.

Fruta dhe perimet e freskëta: Frutat dhe perimet e freskëta përmirësojnë shëndetin tuaj vaginal. Agrumet, luleshtrydhet, kivit, specat jeshilë dhe të kuq dhe brokoli janë të gjitha të pasura me vitaminë C që përmirëson shëndetin tuaj vaginal.

Perimet e gjelbërta ndihmojnë për të parandaluar thatësinë vaginale. Mundohuni të hani shumë spinaq, lakër jeshile dhe lakër. Avokado është një tjetër çudi e natyrës që stimulon shëndetin vaginal. /Living/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.