Ushqimet që ju sjellin lumturi

0
117

Nëse jeni të stresuar dhe të lodhur nga një ditë e ngarkuar, ne ju sjellim ushimet të cilat duhet ti konsumoni që ta riktheni lumturinë.

Këtu janë 5 ushqimet që do t’iu rikthejnë buzëqeshjen dhe ju mbajnë në formë: 

Si fillim është çokollata që është antidepresant. Ajo njihet për efektet e saj mbi moralin. Për shkak të përbërjes së saj kimike, ajo i lejon trurit të sekretojnë një hormon të kënaqësisë: dopaminën.

Sipas këtij studimi birra gjithashtu është një produkt që sekreton dopaminë. Birra dhe çokollata nuk janë ushqimet e vetme që kontrollojnë lirimin e këtij hormoni të famshëm. Ushqimet e mëposhtme, përveç në gjenerimin prodhimin e dopaminës, kanë virtyte të pamohueshëm në shëndetin tonë. Salmoni, është i pasur me omega-3 falë të cilave ne mund të reduktojmë ndjeshëm rrezikun e depresionit dhe ankthit.

Bajamet dhe frutat e tjera të thata promovojnë funksionimin e mirë të sistemit tonë kardiovaskular. Së fundi, molla, e cila përmban fibra dhe vitamina dhe mbi të gjitha kujdeset për mbrojtjen e neuroneve të trurit tonë nga radikalet e lira.

 

 

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here