Tortë e lehtë me mjedra dhe biskota

0
34

Si të pëgadisim një torte të shpejtë dhe të shishme me mjedra.

 

 

Përbërësit:

1 l qumësht
250 gr sheqer
20 gr zhelatine pluhur
400 gr Krem pana pluhur
300 gr biskota te bluara
500 gr mjedra te ngrira ose te fresketa
2 qese Krem
pana (shllag) te pergaditura sipas udhezimeve ne qeske

Hapat:

 

  1. Zhelatine e pergadism sipa udhezimeve ne qeske(ne nje gote qesim pluhurin e zhelatines,shtojme 5-6 luge uje te ftohet dhe leme te shkrihet).
  2. Ne nje ene qesim qumeshtin te vloje me sheqerin,largojme nga zjarri dhe pasi te ftohet pak shtojme zhelatinen e tretur dhe perzijme mire.
  3. Qumeshtin e leme te ftohet ne temp ambienti per 3-4 ore,pastaj ne frigorifer edhe per 3-4 ore.
  4. Pasi qumeshti te jete ftohur se bashku me zhelatinen perzijme mire me mixer,.shtojme pluhurin per krem pana 400gr dhe perzijme mire.
  5. Kremin e ndajm en tri pjese.
  6. Ne njeren pjese shtojme biskotat e bluara,perzijme dhe gjysmen e mases e qesim ne kallep te mbuluar me folie plasmasi.
  7. Ne pjesen e dyte te kremit qesim frutat si mjedrat e ngrira ose te fresketa(mundet edhe dredheza).
  8. Pastaj pjesen e mbetur me kremin me biskotat dhe leme ne frigorifer per disa ore ose tere naten.
  9. Pastaj kthejme enen permbys,largojme plastfolien dhe dekrojme me krem pana te pergaditur sipas udhezimeve ne qeske
  10. Ju bëftë mirë
//kuzhinashiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.