Torta e të dashuruarve!

0
22

Tortë për Shën Valentin me gjalpë, bajame dhe me shumë çokollatë të shijshme.

Përbërësit:

▪ 75 gr. gjalpë
▪ 200 gr. çokollatë e zezë
▪ 180 gr. sheqer
▪ 30 gr. sheqer vanilje
▪ 3 të verdhë të vezëve
▪ 40 gramë miell
▪ 100 gramë bajame të bluara
▪ 5 të bardhë të vezëve
▪ 40 gramë kakao pluhur pluhurosje
▪ 40 gramë grimca çokollate.

Përgatitja:

1. Gjalpi ngrohet në temperaturë të dhomës. Furra elektrike nxehet (220°C/me ventilim: 200°C). Një tavë në formë zemre lyhet kujdesshëm me yndyrë.

Çokollata grihet trashë dhe shkrihet në avull. Pastaj, ashtu e vakët, lihet të ftohet.

2. Gjalpi i zbutur tundet derisa të bëhet shkumë, pastaj i shtohet çokollata e shkrirë dhe përzihen.

Masa ëmbëlsohet me 100 gramë sheqer dhe me sheqer vanilje, pastaj asaj i shtohen të verdhtë e vezëve një nga një. Mielli dhe bajamet përzihen fort.

/telegrafi/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.