Tharja e enëve me pecetë të njëjtë nxit helmimin

0
3

Herën tjetër që ju i thani enët tuaja, sigurohuni që të përdorni një pecetë të freskët çaji.

Përsëritja e përdorimit të një të tille të vjetër mund të ndihmojë në përhapjen e helmimit me ushqim, paralajmërojnë studiuesit.

Shkencëtarët gjetën gjysmën e peshqirëve që analizuan bakteret e përmbajtura si E. coli – me materiale të lagështa ose të lagëshme që nxitnin numrin e tyre.

Ekspertët zbuluan se çështja ishte më e keqja mes familjeve të mëdha, ngrënësve të mishit dhe atyre që përdorin peshqir për qëllime të shumëfishta siç janë pastrimi i enëve, tharja e duarve, mbajtja e artikujve të nxehtë dhe pastrimi i sipërfaqeve.

//Klan Kosova/
SHPËRNDAJE
ParaTavë me makarona dhe kofsha pule
Infosite

Në Sofra do të gjeni informacione dhe këshilla të dobishme për shëndetin, tryezën dhe shtëpinë tuaj. Zbuloni gjithçka ju duhet për një jetë më të qetë e të lumtur me familjen tuaj!

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here