Të çmendur pas verës më të vjetër në botë, ja pse

0
62

Kjo shishe ka mbi 1 600 vjet që ruhet, pasi u zbulua në vitin 1867, gjatë një gërmimi në rajonin gjerman të Rheinland-Pfalz. Thuhet se vera përmirësohet me kalimin e kohës, por a mund të jetë akoma e mirë kjo shishe vere?tumblr_nljmooeJ821s1vn29o1_400

Pyetja ka bërë kuriozë shumë e shumë njerëz, të cilët do të donin ta provonin.

Ajo është “shishe Spires”, e njohur gjithashtu si “Römerwein”.

Arkeologët dyshojnë se i përkiste një aristokrati romak, në varrin e të cilit janë gjetur disa shishe, por vetëm një prej tyre është e paprekur, transmeton shije.

Të shumtë kanë qenë shkencëtarët që janë përpjekur të marrin leje për ta hapur shishen dhe për ta analizuar përmbajtjen e saj, por pa sukses.

Pradaj, ajo mbetet vera më e dëshiruar në botë.

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here