Ballina Etiketimet Speca

Etiketim: Speca

Me domate, kastravecë dhe speca bëni Gazpachon më të shijshme

Supa e ftohtë Gazpacho, të cilën sot do ta sjellim me përbërës të tjerë.  Përbërësit: 800 gr domate zemër kau 1 qepë e kuqe 2...

Patëllxhanë, domate dhe gjizë – Fërgesë verore me shije perfekte

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare.   E gatuar në mënyra të ndryshme në treva të ndryshme ajo shijon në...

Musaka arabe: pa patate dhe vezë, shije absolutisht e mrekullueshme

Herën tjetër kur dëshironi musaka të shijshme, provoni ta gatuani sipas kësaj recete:   – 500 g mish të bluar viçi, – 1.5 kg patëllxhanë, – 5 speca...

Domate, speca dhe oriz – Receta e verës për gjallërimin e...

Stina e verës shoqërohet me nevojën për ushqime të lehta dhe të shijshme.   Ndonjëherë dreka mund të kalohet shumë lehtë me një sallatë me domate...

Byrek me patëllxhanë dhe djathë – Një mrekulli për shijen

Një recetë krejt speciale, fantastike në shije dhe krejt e veçantë është ajo e përgatitjes së byrekut me patëllxhanë.   Ju sugjerojmë më poshtë të gjithë...

Byrek me speca, pak më ndryshe

Byrek ma ndryshe mund të përgaditni pë dreken ose darken tuaj.   Përbërësit: 8 speca 500 gr djathë 2 vezë 1/4 koper 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji Biber i zi PËR TI MBËSHTJELL 2 gota miell 2 gota miell misri 2 vezë Hapat: Specat...

Bamje me domate dhe speca – Receta verore me shije fantastike

Bamjet janë perimet më fantastike, plot shije e të pasura me vlera ushqyese.   Tradita e kuzhinës shqiptare në përgatitjen e bamjeve është e mrekullueshme në...

Mushkëri me perime

Mushkëri me perime për një dreden tuaj. Përbërësit: 500 gr mushkëri 1 qepë 3 copa hudhër 3 speca 2 domate 1 lugë Salce domate 1 lugë gjalpë 3 lugë vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji Biber i zi 1 lugë qimnon 1 lugë biber i kuq 1...

Një sallatë fshati, e thjeshtë, por me një shije që të...

Një sallatë e thjeshtë, por me një shije që të hap oreksin. Lexoni recetën dhe pse jo, përgatiteni për drekë ose darkë..   Përbërësit: 2 speca...

Gjellë me kungulleshë

Gjellë shumë e shishme me kungulleshë për dreken tuaj.     Përbërësit: 1 kungullesh 2 qepë 2 speca 1 lugë biber i kuq ½ gotë çaji vaj vegjetal 1 lugë çaji kripë 1 lugë çaji Biber i zi Hapat: 1.Të gjithë perimet pastroni,...