Ballina Etiketimet Semundje

Etiketim: Semundje

Vaji i karkalecit te kuq, thesar kunder yndyrnave, plakjes, dhe kancerit

Me nje peshe prej 500milione ton, karkaleci i kuq formon biomazen me te madhe ne bote. Vetem 1% e tij perdoret per ekstraktimin e vajit...

Sëmundja ‘​Lyme’, e rrezikshme sa mund të shkaktojë probleme mendore

Sëmundja Lyme është një infeksion bakterial që mund të çojë në probleme të rënda mendore dhe fizike, nëse nuk trajtohet shumë herët, dhe një...

Studim: Antibiotikët shkurtojnë jetën e të sëmurëve me kancer!

Një hulumtim në Mbretërinë e Bashkuar ka zbuluar që pacientët që marrin antibiotikë gjatë terapisë jetojnë gjysmë më pak se sa ata që nuk...

Kujdesi për shëndetin kur moti ndryshon

Një ditë me diell, kurse shi në ditën tjetër. Vendi ynë po kalon në një mot vështirë të parashikueshëm, andaj edhe është me rëndësi...

“Mos më harro kurrë”! Dedikimi prekës i gazetares së diagnostikuar me...

Rachael Bland u diagnostikua me kancer 1 vit më parë dhe mjekët nuk i kanë dhënë shumë kohë jetë. Kështu, gazetarja ka menduar të...

Përse mjekët thonë që “kanë më shumë shanse të shërojnë ato...

“Skam qenë kurrë tek mjeku”,- kështu mburremi shumica prej nesh! Ndërkohë, mjekët thonë, që kanë më shumë shance të shërojnë ato sëmundje që zbulohen...

Facebooku e dëmton shëndetin mendor të të rinjve

Rrjetet sociale dhe interneti mund të kenë efekt më negativ tek të rinjtë seç është menduar më parë, sugjeron një studim i ri. Studiuesit...

Sëmundjet që shëron uji i detit

Deti është një burim përfitimi shëndetësor i cili parandalon dhe lufton shumë sëmundje. Muajt e verës janë ato që lejojnë secilin prej nesh të...

Instituti i Shëndetit Publik paralajmëron: Kujdes nga uji i pishinave!

Instituti i Shëndetit Publik në një postim të radhës në facebook ka paralajmëruar dhe tërhequr vëmendjen e të gjithë pushuesve vendas e jo vetëm,...

10 teste të shëndetit që çdo grua pas moshës 40 vjeçare...

Për të jetuar jetën në mënyrë të plotë dhe për të shijuar kënaqësitë e saj, të mëdha dhe të vogla, është e rëndësishme të...