Ballina Etiketimet Miell

Etiketim: Miell

Krostatë me kako dhe krem arrë kokosi

Një krostatë me krem të freskët që ka si bazë qumështin e kokosit është ajo që ju duhet nëse dikush do t’iu vijë këto...

Tortë me karrota

Tortë me karrota Përbërësit: 4 vezë 300 gr sheqer i kaftë 300 gr miell 350 gr karrota të grira në rende 300 ml vaj 1 lugë e vogël kanellë 1 lugë e...

Kek pa qumёsht

Kek pa qumёsht   Përbërësit: 1,5 gota sheqer 1 shishe uje mineral 1,5 gotё caji ujë 1 Pluhur pjekje ¾ gota vaj vegjetal 1 vanilje 3 lugё kakao 2,5 gota miell 2 gotalëng limoni Hapat: Nё njё enё derdhni vezёt, sheqer pluhurin dhe e...

Pankek me çokollatë dhe luleshtrydhe

Pankek me çokollatë dhe luleshtrydhe   Përbërësit: 1çokollatë luleshtrydhe PЁR PANKEK 2 vezë 2 lugё sheqer 1 gotё qumësht 1 gotё miell 1 Pluhur pjekje 1 vanilje vaj vegjetal Hapat: Pёr pan kek tё gjithё pёrbёrёsit i derdhni nё njё enё dhe i...

Biskota me fёstёk dhe limon

Biskota me fёstёk dhe limon   Përbërësit: 200 gr miell 1 vezë 125 gr gjalpë 2 lugё sheqer pluhur 1 lugё çaji limon 1 lugё çaji lëng limoni 30 gr fëstek 1 lugё çaji vaj pёr lyerje Hapat: Mielli derdhet nё nё enё...

Shporta me mandarina

Shporta me mandarina shumë e shijshme   Përbërësit: PЁR BRUMIN 100 gr miell 100 gr grurë 100 gr gjalpë 1 lugё kakao 3 lugё sheqer 1 vezë vaj pёr lyerje PЁR MBUSHJЁN 3 mandarina 100 gr sheqer 1 decilitёr ujë 120 ml Krem kosi 1 qese sheqer vanilje Hapat: Nё njё enё tё...

Pastё me kumbulla

 Përbërësit 1 kg patate 50 gr margarinë pak kripë 1 vezë 150 gr miell 150 gr grizë 1 kg kumbulla pak vaj 200 gr thërrime buke 100 gr sheqer Hapat: Patatet qёrohen.,zihen dhe bёhen pure, shtohet margarina, kripa dhe pёrzihet. Pasi patatet tё ftohen, shtoni...

Pite me arra

Një pite ndryshe me arra   Përbërësit 300 gr miell 300 gr gjalpë 450 gr sheqer 6 vezë 3 lugё arra 300 gr thërrime buke 100 gr bajame 1 sheqer vanilije sheqer pluhur Hapat: Brumi bёhet nga mielli, gjalpi dhe 150 gr sheqer, ndahet...

Tortё ananasi

Tortё ananasi shumë e shishme Përbërësit: PЁR KORE 4 vezë 4 lugё sheqer 2 lugё miell 1 lugё grizë 1 qese Pluhur pjekje 4 lugё arra tё grimcuara PЁR KREMIN 100 gr sheqer 80 gr niseshte 2 decilitra lëng ananasi 2 decilitra Krem kosi 6 rrota ananas 2 qese glazurё pёr tortё Hapat: Pёr...

Biskota me mjedra

Biskota me mjedra Përbërësit PЁR BRUMIN 250 gr gjalpë 50 gr sheqer 1 qese sheqer vanilje pak kore limon 2 lugё Krem kosi 350 gr miell 8 lugё bajame tё grimcuara PЁR KREMIN 200 gr çokollatë 100 gr mjedra 1 lugё çaji lëng limoni 8 lugё bajame tё grimcuara margarinë pёr...