Ballina Etiketimet Fara

Etiketim: Fara

Receta e ëmbëlsirës më të shijshme me pjepër!

Një ëmbëlsirë verore, e freskët dhe shumë e veçantë në shije. Ia vlen ta provoni për të kaluar një pasdite të këndshme dhe sidomos...

Pankek me drithëra

Pankek me drithëra për një mengjes të shishëm.   Përbërësit: ¼ gota qumësht 2 vezë ½ gota miell ½ lugë drithe tershere ½ lugë Pluhur pjekje ½ lugë kanellë fara chia luleshtrydhe Hapat: Të gjithë përbërësit vendosni në blendar një nga...

Kifle me fara dhe melmesa

Kifle shumë të shishme me fara dhe melmesa një shije fantastike!   Përbërësit: 600 gr miell 200 ml vaj 1 luge sheqer 1 luge kripë 10 gr maja e thate 300 ml qumësht 200 ml ujë 50-60 gr margarin 50 gr parmezan melmesa (hudher pluhur,magdanoz i...

A i keni provuar palëpetat me fara lulëkuqeje?

Ëmbëlsirë e preferuar për të gjithë në mënyrë krejtësisht ndryshe!   Nuk keni kohë për krepa me fara lulëkuqeje? Kjo është zgjidhja për situatë të tillë. Përbërësit: Për...

Shejku me shumë proteina

Shejku me proteina paraqet pëzierje ideale të përbërësve të cilat do të ushqejnë muskujt dhe do t’i japin trupit energji të pabesueshme.   Përbërësit: – 2 lugë...

Pastroni trupin nga parazitët: Provoni pluhurin popullor nga dy përbërës

Një numër i madh njerëzish vuajnë nga parazitët në organizmin e tyre, kanë mungesë energjie dhe shtresa yndyrore të cilat nuk mund t’i eliminojnë. Prandaj...

Përse duhet të përdorim farat e trëndelinës, bimës së çmuar

Trëndelina, është një bimë me një arome karakteristike dhe veti të çmuara ushqyese. Farat e saj përmbajnë beta karroten, beta sitosterol, kumarin, kaemferol, kuersitin,...

Për prostatën, stresin, zemrën – Kura popullore e vajit të farave...

Vaji i farës së kungullit është i famshëm për përmirësimin e shëndetit të lëkurës, qarkullimit të gjakut, shëndetit të kockave dhe parandalimin e depresionit. Si...

Njihuni me ilaçin e mrekullisë! Shëron çdo sëmundje

Brenda kulturës arabo-islame, fara e zeze eshte percaktuar per probleme te ndryshme, perfshire ethe, astme, dhimbje koke kronike, diabet, dhimbje shpine, infeksione dhe reumatizma....

Harubi – Diamanti i rivierës Shqiptare

Kur e sheh për herë të parë nuk ta mbush syrin. Kjo lëvore e thatë me ngjyrë kafe të errët me fara të forta...