Si të përgatisni rizoto klasike milaneze

0
42

Nëse dëshironi të gatuani rizoton më të mirë që keni ngrënë ndonjëherë, përgatiteni sipas kësaj recete klasike milaneze. Nuk do të zhgënjeheni…

Përbërësit:476362-1-eng-GB_risotto-alla-milanese

 •  1/2 gotë oriz
 • 5 gota lëng pule
 • 1/2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1/4 gotë qepë (e copëtuar)
 • 1/4 lugë çaji shafran Indie
 • 1/2 filxhan çaji  verë e bardhë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1/3 filxhan çaji djathë Parmixhano
 • 1/2 lugë çaji piper i zi
 • Kripë
 • 2 lugë gjelle majdanoz (i copëtuar)

Përgatitja:
Së pari shtoni lëngun e pulës në një tenxhere dhe vendoseni në zjarr në temperaturë të ngadaltë. Ndërkohë, në një tigan shtoni vajin e ullirit dhe vendoseni në zjarr.
Hidhni në të qepët e copëtuara dhe gatuajini përreth 5 minuta. Shtoni orizin, kripën, shafranin e Indisë dhe gatuajini për rreth 1 minutë.

Shuajini me verë dhe lërini të ziejnë për rreth 2 minuta derisa ai të përthithë plotësisht verën. Më pas hidhni në të lëngun e pulës dhe lërini të ziejnë. Largojeni nga zjarri, shtoni në të gjalpin, djathin, piperin e zi dhe majdanozin.
Risotto-alla-milanese-reducedPërziejini mirë që përbërësit të kombinohen me njëri-tjetrin dhe rizoto është gati për t’u servirur.//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.