Si ta shijoni shtatzëninë edhe gjatë verës me këto teknika të thjeshta!

0
30

Mama në pritje të ëmbël, ju mund ta shijoni shtatzëninë edhe gjatë verës.

Ndiqni këto këshilla. Do të ndiheni më të freskët dhe të shëndetshme:

 • Kryeni punët jashtë shtëpisë në mëngjes ose në mbrëmje kur temperaturat janë më të ulëta.
 • Kur temperaturat kalojnë 30 gradë Celsius qendroni në ambiente të freskëta.
 • Vishuni me rroba të lehta dhe me ngjyra të hapura.
 • Pini sasinë e duhur të ujit/lëngjeve për të qenë të hidratuara.

 • Mbani një shishe me ujë me vete kur dilni jashtë shtëpisë.
 • Përdorni krem mbrojtës me SPF 30+, 20 minuta përpara së të dilni në diell dhe disa herë gjatës ditës.
 • Bëni banjo shpesh për të qenë sa më të freskët.
 • Mbani këmbët lart për të shmangur fryrjen/ënjtjen e tyre.
 • Minimizoni marrjen e kripës për të shmangur mbajtjen e  ujit në trup.
 • Shtrihuni edhe flini rregullisht edhe gjatë ditës.
 • Kërkoni ndihmë në qoftë se ndiheni të lodhura kur gatuani, kur pastroni apo kur shëtisni.
 • Kujdes në zgjedhjen e ushqimeve. Ato duhet të jenë të gatuara mirë dhe jo të lëna jashtë për një kohë të gjatë.

//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.