Shtoni vetëm këtë erëz në çajin tuaj, shëron rreth 50 sëmundje

0
276

Çaji është një ndër pijet më të shëndetshme për shkak të vlerave të larta ushqyese që përmban. Kur ai kombinohet edhe me përbërës të tjerë, për shembull me ndonjë lloj erëze të fuqishme, bëhet akoma më efektiv duke luftuar një sërë problemesh shëndetësore.

Turmeriku është një prej tyre, i cili është përdorur prej mijëra vjetësh si një ilaç natyral për të pastruar toksinat nga trupi, për të pastruar mëlçinë, për të ndaluar të vjellat apo për të luftuar sëmundje të tjera, ku numërohen rreth 50.

Receta për çajin10632720_678854468864459_3855219257483715687_n-600x400
Përbërësit:

  • 1/6 lugë çaji turmerik
  • ½ lugë gjelle xhexhenfil
  • ½ lugë çaji kanellë
  • 1 majë lugë çaji kardamom
  • ½ filxhan çaji qumësht
  • 1 lugë gjelle mjaltë
  • 500 ml qumësht

Përgatitja:
Shtoni në një enë me ujë turmerikun, xhexhefilin, kanellën dhe kardamomin dhe vendosini në zjarr të vlojnë. Përziejini mirë dhe më pas shtoni në të edhe qumështin.

Largojeni nga zjarri, transferojeni në një filxhan dhe sipas dëshirës mund të shtoni edhe mjaltë për shije. Mund ta përdorni sa herë të dëshironi në sasi të pakufizuar. //shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here