Sekreti se si e “zhdukin” plakjen kinezet, indianet dhe meksikanet

0
750

Kinezet njihen që e kanë tenin e fytyrës me një ndriçim të jashtëzakonshëm. Kurs,e sekreti i vetëm është çaji, respektivisht kombinimi i dy çajrave. Çaji i gjelbër dhe çaji i bardhë. Të dy këta çajëra janë të pasur me anti-oksiduesin epigalokatein galato apo EGCG, i cili shpejton ripërtëritjen e qelizave dhe zbut paraqitjen e rrudhave.

Pra, mjafton të përzieni tri lugë të çajit të gjelbër pluhur me tri lugë të çajit të bardhë të zier, derisa të fitoni një pastë. Në pastë mund të shtoni edhe disa pika limon dhe pastaj e vendosni në fytyrë. Këtë masë lëreni të veprojë 15 deri 20 minuta dhe pastaj pastrojeni fytyrën.

Në anën tjetër, indianet ritualin e tyre të bukurisë e fillojnë me pirjen e një filxhani me çaj nga xhenxhefili. Xhenxhefili i përzier me pakëz mjaltë është një përbërës i vërtetë kundër plakjes, i cili zbut inflamacionet dhe vepron në mënyrë antibakteriale. Po ashtu, përbërësi aktiv gingerol që gjendet në xhenxhefil, pengon shkatërrimin e kalogjenit, i cili është meritor për elasticitetin e lëkurës dhe pamjen rinore.

Duart janë ato që i zbulojnë vitet tona dhe këtë mjaft mirë e dinë meksikanet të cilat i trajtojnë ato në mënyrë të posaçme. Meksikanet këtë problem e zgjidhin me piling nga sheqeri dhe limoni. Për pilingun meksikan përziejini dy filxhanë sheqer, një filxhan vaj ulliri dhe pesë lugë të lëngut të limonit. Lëreni të veprojë 5-10 minuta në lëkurë dhe pastrojeni me ujë të vakët.

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.