Sapuni natyral me arra që shëron ekzemën e duarve!

0
28

Nuk është e thënë të blihet sepse është më i mirë dhe ka aromë të këndshme. Fillimisht duhet të mendoni për kimikatet të cilat përmban dhe pastaj të mendoheni dy herë para se t’a blini.

Tashmë me vetëm 3 përbërës të thjeshtë ju mund të bëni një sapun natyral në kushte shtëpie.

Ju nevojiten:

  • 5 arra
  • 3 gota ujë
  • 5 pika vaj livando

Përgatitja:

  • Në një tigan shtoni arrat e grira imët, vajin e livandës dhe hidhni në të edhe 2 gota ujë.
  • Fillimisht në temperaturë të lartë e më pas uleni atë dhe ziejini arrat me ujin për rreth 20 minuta. Shtoni edhe një filxhan tjetër me ujë duke i lënë në zjarr edhe për 10 minuta të tjera.
  • Largojeni nga zjarri dhe lëreni derisa të ftohet. Më pas hidheni përbërjen në një qese të cilën e keni bërë më përpara me vrima dhe shtrydheni derisa të largohet e gjithë shkuma e krijuar gjatë zierjes.
  • Pjesën e mbetur hidheni në një kavanoz qelqi dhe vendoseni në frigorifer në mënyrë që t’a përdorni herë pas here.
  • Përdorni pak nga masa e krijuar për duart sepse ajo shërben si një qetësues për lëkurën dhe shëron sëmundjen e lëkurës të quajtur ekzemë.
//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.