Sallatë Mimoza

0
54

Sallatë e veçantë me melmesa.

 

Përbërësit:

5 patate mesatare
250 gr përshutë
200 gr majoneze

3 decilitra ajkë
200 gr kaçkavall
200 gr tranguj turshi
4 karrota
4 vezë
melmesa

Hapat:

  1. Patatet dhe karrotat qëroheni zihen dhe grihen trashe nerende, edhe vezët zihen, u hiqen lëvozhgat dhe gjithashtu grihen trash nerende.
  2. Përshuta dhe trangujt turshi priten në katrorka, ndërsa kaçkavalli grihet trash nerende.
  3. Në enë të veçantë tundet majoneza dhe ajka, shtohen mëlmesa të përziera sipas shijës dhe të gjitha përzihen mirë.
  4. Bëhet gati një enë e thëllë qelqi dhe renditen në të një rend patate, një rend përshutë, një rend tranguj një kaçkavalli, vezë dhe karrota.
  5. Ndërmjet këtyrë përbërësve patjetër shtrihet nga një rend krem ajke, sallata e përgatitur dekorohet sipas vullnetit dhe lihet në frigorifer për t’u ftohur.
  6. Ju bëftë mirë!

 

//kuzhinashptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.