Sallatë me patate dhe kastravecë

0
394

Sallata me patate dhe kastravecë mund të përgatitet edhe shumë kohë para se të shërbehet dhe të ruhet në frigoriofer. Është një kontorno e mirë që mund të shoqërojë mishin dhe vaktet tuaja.

Përbërësit:

 • 1 kastravec
 • 1 qepë e kuqe
 • 6 domate qershi
 • 80 gr djathë i bardhë
 • ullinj të zinj (pa bërthamë)
 • 800 gr patate (të vogla)
 • 6 lugë vaj ulliri
 • 3 lugë ujë (i ngrohtë)
 • 3 lugë lëng limoni
 • 1 thelpi hudhër
 • 1 lugë mjaltë
 • 1 lugë mustardë
 • rigon
 • kripë
 • piper

Përgatitja:

 • Lani patatet, futini në një enë me ujë të ftohtë të kriposur dhe vërini në zierje për rreth 30-35 minuta.
 • Hiqini nga zjarri, qërojini dhe pasi të ftohen pritini në feta rrethore me trashësi rreth 1 cm.
 • Lani mirë kastravecin dhe pa e qëruar priteni në fillim së gjati dhe pastaj në gjysmë rrathë.
 • Qepën grijeni në feta shumë të holla rrethore.
 • Futni në mikser të gjithë përbërësit e dresingut bashkë me thelpinë e hudhrës së qëruar dhe miksojini derisa të bëhen pure.
 • Hidhni në një tas sallate patatet dhe kastravecët. Hidhuni përsipër domatet qershi (ose të tharat), qepën e kuqe, ullinjtë e zinj.
 • Rregullojini me dresingun që keni përgatitur duke u kujdesur që ta shpërndani mirë. Në fund thërrmojini djathin e bardhë dhe hidhini rigon.
 • Mund ta shërbeni menjëherë ose ta ruani në frigorifer derisa të vijë koha për të shtruar tryezën.

//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.