Receta e përgatitjes së bukës që ju merr vetëm 5 minuta kohë!

0
315

Kjo është receta më e lehtë për të përgatitur bukën më të shijshme, në një kohë të shkurtër. Do t’ju marrë vetëm 5 minuta kohë!

Përbërësit:

 • 3 gota ujë të vakët,
 • 1 ½ lugë gjelle maja,
 • 1 ½ lugë gjelle kripë,
 • 6 ½ filxhan miell i papërpunuar (organik).

Përgatitja:

 1. Shkrini majanë në ujë të vakët. Përzieni më pas kripën me miellin.
 2. Shtoni në kohë të ndryshme nga një filxhan ujë të vakët, duke e përzier mirë me miellin. (deri sa të vijë brumi).
 3. E lini për 20-25 minuta të mbuluar, deri sa të dyfishohet volumi.
 4. Ndani brumin në 3 pjesë të barabarta (duke krijuar toptha të vegjël). Vendosini ato në një tavë.
 5. Sipër tyre hidhni dhe pak miell.
 6. Mbuloni enën me një peshqir për rreth 20 minuta.
 7. Ngroheni furrën në 230 gradë. Me një thikë të mprehtë, bëni disa prerje në pjesën e sipërme të bukës.
 8. I piqni për 30-35 minuta.
//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.