Qumështi mbron fëmijët nga diabeti

0
25

Një gotë qumësht në ditë mund të mbrojë fëmijët obezë nga zhvillimi i diabetit, sugjeron një studim i ri. Qumështi i lopës përmban lëndë ushqyese të ulin insulinën, hormoni që kontrollon glukozën, mes vakteve, tregon studimit, transmeton Shendeti.com.al.

Si pasojë ulet edhe rreziku për zhvillimin e sindromës metabolike – një grup gjendjesh shëndetësore, që përfshijnë tensionin e lartë të gjakut, nivelet e larta të sheqerit dhe yndyrës në gjak, dhjam përreth velit dhe nivele më të ulëta të kolesterolit të “mirë”.

Të gjitha këto gjendje mund të çojnë në zhvillimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Shkencëtarët kanë zbuluar se të rinjtë obezë dhe mbipeshë që pinë qumësht lope çdo ditë janë më pak të rrezikuar që të zhvillojnë diabet – forma që lidhet me mbipeshën.

//arbresh/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.