Pse duhet të ecim me hap e jo me vrap

0
186
young fitness woman hiker legs at forest trail
Deri më sot keni menduar se vrapi duket është zgjidhja e vetme për të qëndruar në formë apo për të hequr ndonjë kilogram tepër që i shtohet peshës sonë ideale.

Po sikur t’ju thoshim që deri më sot keni gabuar, jeni lodhur e jeni mundur më kot pasi ajo që duhet të kishit bërë ishte thjesht të ecnit?

Më poshtë do të lexoni disa arsye të shkëlqyera pse ju duhet të ecni dhe jo të vraponi, shoqëruar me përfitimet kryesore të këtij aktiviteti fizik.
walking-Ju nuk keni pse shkoni në palestër.
-Nuk keni nevojë për ndonjë pajisje të veçantë.
-Gjatë ecjes presioni i gjakut ulet.
-Ndihmon në uljen e ankthit dhe depresionit.
-Zvogëlon rrezikun e një sulmi në zemër ose goditje në tru.
-Ju ndihmon të flini më mirë.
-Minimizon stresin dhe në këtë mënyrë ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
-Ecja redukton rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 9.3%, ndërsa vrapi me 4.5% dhe gjithashtu është e kënaqshme për të gjitha moshat.

Studimet shkencore vazhdojnë të provojnë se të ecësh në këmbë është më e dobishme për trupin në përgjithësi se sa vrapi.

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here