Pija me hurma arabie që ju jep energji për Ramazan

0
120

Pas agjërimit për gjatë gjithë ditës, shtoni nivelet tuaja të energjisë përsëri me këto hurma arabe dhe milkshake.

Si fillim po ju tregojmë dobitë e përbërësve të kësaj recete: 

Përfitimet shëndetësore të tërshërës:

 • Zvogëlon kolesterolin
 • Ka veti të buta anti-depresive dhe për të ngritur humorin
 • E dobishme në humbje peshe

Përfitimet shëndetësore të hurmave të Arabisë:

 • Forcon kockat
 • Nivelet e larta të hekurit e bëjnë atë të përsosur për ata që vuajnë nga anemia
 • E përsosur për një rikthim të shpejtë të energjisë
 • Parandalon kapsllëkun

Përbërësit:

 • Hurmat e Arabisë (pa farë) – 10
 • Qumësht – 1 filxhan
 • Tërshërë – 3 lugë gjellë
 • Mjaltë – 1 lugë (opsionale)

Metoda:

 • Hidhni hurmat arabe në ½ filxhan qumësht për 30 minuta.
 • Piqeni tërshërën për rreth 5 minuta në një tigan që nuk ngjit derisa të marrë pak ngjyrë kafe.
 • Lëreni të qetësohet.
 • Grijini së bashku hurmat arabe dhe tërshërën në një blender.
 • Shtoni qumështin e mbetur dhe përziejeni mirë.
 • Shërbejeni të ftohtë.

/shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.