Perimet ulin rrezikun e kancerit

0
29

Sipas rezultateve të studimeve, konsumimi i perimeve të bardha e ulë rrezikun e prekjes nga kanceri

Njëra ndër perimet që hyjnë në familjen e perimeve të bardha është edhe patatja. Konsumimi me shumicë i perimeve të bardha ulë rrezikun e prekjes nga kanceri në stomak.

Ky është konkluzioni në të cilin kanë dalë një grup shkencëtarësh nga Universiteti Zhejiang në Kinë, të cilët zbuluan se konsumimi i lulelakrës, patateve dhe qepëve ulë shanset për t’u prekur nga kanceri në stomak.Eating-Veggies

E kundërta ndodhë me konsumin e tepërt të birrës, pijeve të forta alkoolike dhe ushqimeve të konservuara, që sipas ekspertëve, rrisin rrezikun për t’u prekur nga kanceri.

Mbrojtëse të mira kundër kancerit janë gjithashtu lakra dhe selinoja.

Besohet se të gjitha perimet përmbajnë vitaminën C, që gjendet me shumicë tek patatet dhe që vepron si antioksidues kundër problemeve me stomakun.//21media/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.