Panna cotta me luleshtrydhe

0
62

Këtë ëmbëlsirë shumë të shijshme mund ta përgatisni fare lehtë. Nuk do të mund t’i rezistoni dot! 

Përbërësit:

 • 1 litër qumësht
 • 100 gr sheqer
 • 100 gr xhelatinë
 • gjalpë
 • 1/2 karotë (e grirë imët)
 • 50 gr xhinxher (të grirë imët)
 • 1/2 gotë verë e kuqe
 • 1 luleshtrydhe (e ndarë në 4 pjesë)

Përgatitja:

 • Në një tenxhere vendosni për të zierë dy gota qumësht. Shtoni sheqerin dhe teksa i trazoni shtoni xhelantinën.
 • I përzieni mirë dhe kaloni tri lugë nga masa që sapo përgatitët në një gotë.
 • Ndërkohë në një tigan tjetër skuqni pakon e gjalpit. Shtoni karotat, xhinxherin dhe sheqerin. Trazojini mirë dhe shtoni verën.
 • Tani kaloni pak nga masa që përgatitët tek gota prej qelqi. E fusni në frigorifer dhe e lini për 15-20 minuta. Sipër i vendosni luleshtrydhen. Urojmë t’ju ketë pëlqyer!
//shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.