Mish qengji i mbështjellë me gjethe lakre

0
23

Mbështjellë me gjethe lakre…

 

Përbërësit

4 gjethe laker të kuqe

4 gjethe laker jeshile

Mishi i qengjit dhe mbushja

185 gr mish qengji

75 gr stafidhe

90 gr oriz

60 gr bajame

3 qepë

2 lugë koper

1 lugë çaji erëza të përziera

1 lugë domate të grira

Biber i zi

Hapat

Vendosni gjethet e lakrën në një avullore, mbulojini dhe zieni edhe për dy minuta, derisa të jetë gati.

Për të përgatitur mbushjën, përzieni të gjithë përbërësit e mësipërm.

Mbështjelleni me kujdes duke e rrotulluar dhe palosini cepat e gjetheve të lakrës, në mënyrë që mbushja të izolohet mirë.

Lidheni me spango, vendosni të gjitha pjesët sërish në avullore dhe lërini për 40 minuta, derisa ta shikoni që janë zier mirë.

Për ta përgatitur salcën, përzieni bashkë përbërësit e sipërm në një tigan dhe zieni pak.

Servoni me mbushjën e mishit të qengjit.

Ju bëftë mirë!

//rtk/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.