Mish me karota

0
62

Një mënyrë e thjeshtë për përgatitjen e mishit është ta përgatisni me karota. Pak përbërës për një vakt të shijshëm dhe të shëndetshëm njëkohësisht.mmmma

Përbërësit:

  • 500 gr mish viçi
  • 150 gr karota
  • 3 lugë gjelle gjalpë
  • 1 qepë
  • 1 tufë majdanoz
  • Pak sheqer

Përgatitja:
Prejeni mishin në copa të mëdha dhe vendoseni në një tenxhere me pak gjalpë. Kaurdiseni për disa minuta dhe më pas shtoni në të qepët e prera hollë. recipe-image-legacy-id--513758_11Gatuajini derisa ata të zbuten dhe të marrin një ngjyrë të artë.

Hidhni më pas salcën e domateve, rregullojini me pak kripë, ujë të nxehtë dhe lërini të ziejnë për pak minuta.

Prejini karotat në copa mesatare dhe shtojini në tenxheren me mish.
Hidhni majdanozin e prerë dhe pak sheqer, përziejini që përbërësit të kombinohen dhe lërini në zjarr derisa të ziejnë plotësisht. //shije/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.