Lëng limoni për këto 8 sëmundje

0
229

Lëngu i limonit është i pasur me vlera ushqyese, i cili ka veti antioksiduese shumë të mira. Sipas Shoqatës Amerikane të Urologjisë, limonada ose lëngu i limonit ndihmon në heqjen e gurëve në veshka.

Këto 8 probleme me shëndetin mund të trajtohen më mirë me lëng limoni sesa ilaçe.

1. Rënia në peshë – Sipas studimeve të fundit, sasia e lartë e pektinës tek lëngu i limonit ndihmon në rënien në peshë. 2. Probleme me lëkurën – Antioksiduesit tek lëngu i limonit ndihmojnë për heqjen e akneve, puçrrave dhe rrudhave të moshës në fytyrë. Ata pastrojnë gjithashtu gjakun dhe rigjenerojnë lëkurën.

3. Largon toksina nga trupi – Lëngu i limonit është gjithashtu një agjent i mirë detoksifikues, i cili ndihmon për largimin e substancave toksike në trup. 4. Ndihmon në pastrimin e zorrëve – Limonët janë të pasur me fibër pektin, i cili stimulon lëvizjen e rregullt të zorrëve duke i mbajtur të pastër.

5. Balancon nivelin e pH­-së – Një gotë ujë të ngrohtë me limon në mëngjes rikthen balancën e nivelit të pH­ës në trup. 6. Ndihmon me tretjen – Lëngu i limonit përmirëson tretjen duke stimuluar prodhimin e një lëngu që quhet “bile” i cili nxirret nga mëlçia dhe ruhet në fshikëzën e tëmthit.

7. Parandalon rritjen e baktereve 8. Inflamacion dhe dhimbje – Lëngu i limonit është i mirë gjithashtu për lehtësimin e dhimbjeve, sidomos në gjunjë. Të moshuarit duhet patjetër që ta konsumojnë këtë lëng që mos të kenë probleme me kockat. /zeri/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.