Kofshё e mbushur viçi

0
32


Si të përgadisim kofshë e mbushur viçi

 

Përbërësit:

1 mish viçi i kofshës
150 gr kërpudha
1 koke qepë
2 thlpinj hudhre
300 gr mishi bluar viçi
1,5 decilitra supë viçi
1 lugё e vogёl biber i zi
2 lugё miell
0,5 decilitra vaj
melmesa

Hapat: 

1. Kofshat priten pёrmes, e pastaj me kujdes hiqet mishi nga ashti, njё pjesё e mishit pritet dhe bluhet, ndёrsa pjesa tjetёr e mishit rrihet me çekan druri me qёllim qё tё fitohet njё bazё e duhur pёr mbushje.
2. Qepa pritet nё katrorka, kёrpudhat priten nё rriska, ndёrsa hudhra grihet shumё imёt.
3. Nё pak vaj kaurdiset qepa, pastaj shtohen mishi I bluar, hudhra dhe mёlmesa sipas shijёs.
4. 
Vazhdohet me kaurdisjёn duke shtuar ujё kohё pas kohe, derisa sa tё mbushet mishi.
5. Pastaj shtohet biberi I kuq dhe kёrpudhat dhe tё gjitha kaurdisen edhe 10 minuta, pёrmbi kofshёn e pёrgatitur shtrihet mbushja nga mishi I bluar, bёhet role dhe roleja lidhet me pe kuzhine.

6. Kofsha e bёrё role fёrgohet nё vaj tё nxehtё, derdhet pёrmbi tё supё dhe zihet nё temperaturё mesatare derisa tё zbutet mishi.
7. Mishi hiqet nga lёngu nё tё cilёn ёshtё zier, lёngut I shtohen mёlmesa sipas shijёs dhe mieli I tundur nё pak ujё. Sёrish vazhdohte me zierje, derisa tё fitohet dёndёsia e dёshiruar.
8. Kofsha pritet nё copё dhe lyhet me salcёn e pёrgatitur.

Ju bëftë mirë!

//kuzhinashqiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.