Këto ushqime kurrë mos i vendosni në blender

0
1

Blenderi është një aleat i shkëlqyer në përgatitjen e ushqimeve dhe shujtave.

Megjithatë, mos përdorni këto ushqime për përgatitjen e tyre në blender, pasi disa prej tyre do të ndryshojnë strukturën dhe dobinë e shëndetit tuaj, dhe mund ta shkatërrojnë edhe aparatin tuaj.

Perimet e gjelbra

Miksimi dhe përzierja ka shumë përfitime për shëndetin tuaj, dhe zarzavatet e pasura me inde duhet shmangur të përgatiten në këtë mënyrë.

“Fuqia e motorit do të shkatërrojë komponentët ushqyese të spinaqit dhe disa prej këtyre ushqimeve kjo nuk iu përshtatet dhe janë pastaj të vështira për tretje”, tha kuzhinieri Andre Sickinger për “Readers Digest”.

Brokoli

Një tjetër ushqim shumë i shëndetshëm me fibra mund të shkatërrohet nga përzierja.

Arrat

Arrat, kokrrat e kafesë, frutat shumë të ngrira nuk janë ide e mirë për t’i vënë në një blender. Ju do të merrni një pastë, një masë të ngathët që nuk është ushqimi më i mirë.

//arbresh/
SHPËRNDAJE
ParaHoroskopi ditor – 23. maj 2018
Infosite

Në Sofra do të gjeni informacione dhe këshilla të dobishme për shëndetin, tryezën dhe shtëpinë tuaj. Zbuloni gjithçka ju duhet për një jetë më të qetë e të lumtur me familjen tuaj!

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here