”Hoverboards” po dërgojnë mijëra fëmijë në spitale

0
38

Pajisjet argëtuese, të ashtuquajtura ‘Hoverboards’ po dërgojnë mijëra fëmijë në spitale.

Kështu thekson një raport i ri, ndërsa shton se Lodra, e cila mund të kushtojë më së paku 90 euro, është rritur në popullaritet që kur u shpik pesë vjet më pare.

Megjithatë, pajisjet, të cilat janë përdorur nga ylli kanadez Justin Bieber, kanë fituar famë duke u vërshuar nga përdorimi

Por shkencëtarët kanë zbuluar tani se shumica e lëndimeve të shkaktuara nga hoverboards janë nga thyerje dhe shtrembërime – jo djegie.

Ekspertët në Qendrën Mjekësore Weill Cornell, Nju Jork, vlerësuan se 25,000 fëmijë u lënduan duke u rrëzuar nga lodra vetëm gjatë 2015 dhe 2016.

Mjekët tani po bëjnë thirrje që prindërit të ndalojnë fëmijët e tyre nga përdorimi i këtyre pajisjeve por sipas tyre dhe nëse ata bëjnë duhet paralajmëruar për të veshur helmetat dhe mbrojtëset thelbësore.

“Hoverboards kanë një qendër shumë të ulët të gravitetit, duke rritur rrezikun e rrëzimit dhe rënies’’ ka thënë Dr Robert Glatter, një mjek i emergjencës në Spitalin Lenox Hill në Nju Jork.

//klankosova/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.