Gjethet e dafinës kundër kollës

0
225

Gjethja e dafinës është një bimë që ka veti të shkëlqyeshme

Gjethet e dafinës janë të mbushura me vitamina dhe minerale. Në to ka më shumë vitamina A dhe C, ndërsa nga mineralet në dafinë fshihen hekuri, kalciumi dhe magnezi. Aroma e gjethes së dafinës i largon insektet, prandaj përdoret edhe si mjet për luftimin e molit, merimangave dhe insekteve të tjera. Ajo o qetëson infeksionet dhe ndihmon në punën e tretjes.

Të gjitha fshehtësitë e gjethes së dafinëslovor1

– Nxitë humor të mirë;

– Rregullon tretjen;

– Zvogëlon rrezikun nga sëmundjet kardiovaskulare.

Për forcimin e sistemit imunitar më efikas është vaji i dafinës, ndërsa rekomandohet sidomos për reduktimin e stresit.

Ka efekt të fortë tek dhimbjet e forta për shkak të spazmave muskulore. Gjethja e dafinës përdoret shpesh në kozmetikë. Ajo u shtohet kremrave, losioneve dhe shampove për flokët e yndyrshme, si dhe stimulon rritjen e tyre.

Gjethet e dafinës kundër kollës
Vetitë shëruese të çajit nga dafina janë dëshmuar edhe te diabetikët, dhe nëse keni bronkit ose kollë, ju mund të pini çaj nga gjethet e dafinës. Për çaj ju duhen 10 gjethe dafine, gjysmë litri unë dhe disa lugë të mesme sheqer. Pini çajin dy apo tre herë në ditë sa të ndiheni më mirë. Çaji stimulon qarkullimin e gjakut dhe është, një mjet i shkëlqyer për parandalimin e gripit, qetëson dhimbjen e kokës dhe qetëson venat që dhembin.//21media/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.