Ëmbëlsira të frikshme për Halloween/ 4 receta të thjeshta

0
39

Këtë vit do t’ju “tmerrojmë” vërtet!  

Merimanga, fantazma, bufa të zinj e kokërdhokë syri…Nuk po flasim për një film horror, por për një menu Halloëeen-i ! Mund të trembeni pak, por menyja këtu është konceptuar e shëndetshme, me fruta, perime, fara dhe lëngje natyrale.

Bananet në formë fantazmash
Hallouini realizohen lehte. Qerohen bananet, priten ne mes dhe me ane te kokrrave te cokollates krijojme syte e gojen.
Biskota Merimangë
Përbërësit:
Biskota “oreo” ± karamele “likuricija”, si rrota ± karamele “smarties” ± 10g cokollate e zeze
Përgatitja
Shkrijme cokollaten ne banjemari. Lyejme karamelet me pak cokollate dhe i ngjisim si sy mbi cdo biskote, ndersa me karamelet, bejme kembet te cilat i lyejme gjithashtu me cokollate dhe i ngjisim te biskotat.
Sy për halloween
Përbërësit:
Karota te fresketa bio ± Djathe i fresket Philadelphia ± Ullinj te zi pa berthame
Përgatitja:
Karrotat te lara dhe te thara i ndajme ne rrota te trasha 2-3 cm. Veme mbi secilen prej tyre pak djathe te bardhe duke i dhene me dore forme te rrumbullaket dhe se fundi nje rrote te holle ulliri.emblesdisrr

Muffins si Buf
Për 12-13 cupcakes
± 50g cokollate e zeze ± 60g gjalpe ± 120g sheqer ± 1 veze
± 160g miell ± 30g kakao e hidhur ± ½ bustine sode per embelsira ± 120ml qumesht
Për dekorim:
± 130g cokollate e zeze ± 1 luge gjalpe e mbushur jo plot ± 24 biskota Oreo ± karamele Smarties
Përgatitja:
Ndezim furren me 180°.
1 Shkrijme cokollaten ne banjemari. E leme menjane te vaket.
2 Rrahim ne robot gjalpin dhe sheqerin per 5 minuta. Shtojme me pas vezen, cokollaten e vaket dhe vazhdojme akoma t’i rrahim.
3 Hedhim ne nje tas miellin, kakaon dhe soden nepermjet nje site. I perziejme tani me kujdes me perzierjen e vezes me sheqerin dhe gjalpin duke perdorur spatul ose luge druri. Shtojme qumeshtin dhe i perziejme akoma sa te kemi brume
homogjen.
4 Hedhim kremin me luge te format per muffins duke i mbushur 2/3 e formave me brume. I pjekim per 15-17 minuta. I leme te ftohen plotesisht.
Kompozimi i muffins: shkrijme cokollaten ne banjemari. E heqim nga zjarri dhe shtojme gjalpin. E perziejme mire dhe e leme menjane te vaket. Ndajme biskotat Oreo ne mes duke u perpjekur te leme kremin e bardhe vetem ne njeren ane. Muffins i lyejme me cokollaten e vaket dhe veme dy biskota si sy dhe nje Smarties si hunde.

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.