Bizele të skuqura

0
22

Bizele të skuqura me perime

 

Përbërësit:

1 qepë e vogël
400 gr bizele
vaj
kripë
perime të përziera
pak sodë për pjekje
1 lugë 
miell

Hapat:

  1. Qepët pastrohen, lahen, grihen imët dhe skuqen në vaj në temperaturë të ultë deri sa atë bëhen të tejdukshëm.
  2. Pastaj shtohen bizelet dhe skuqen në temperaturë të mesme disa minuta.
  3. Shtohet kripa, perimet e përziera dhe në majë të thikës sodë buke.
  4. Gjatë zierjës shtohet nga pak ujë dhe para se të zihet shtohet një lugë miell e tretur në pak ujë.
  5. Lihet të ziej edhe 5 minuta, shërbehet e ngrohtë.
  6. Ju bëftë mirë!
//kuzhinashiptare/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.