Bakllava pa kore me jogurt: Shije e cila nuk harrohet!

0
599

ËMBËLSIRËideale për të gjithë familjarët. Në këtë recetë ju sugjerojmë t’i shtoni shije ëmbëlsirës tuaj të preferuar. 

Përbërësit:

– 100 g arra të bluara,
– 100 g rrush të thatë,
– 1 gotë jogurt,
– 1 gotë e vogël vaj,
– 3 gota të vogla qumësht,
– 3 gota të vogla miell,
– 3 gota të vogla grizë,
– 1 qese pluhur për simite,

Sherbeti:

– 400 g sheqer,
– 500 ml ujë,
– Lëng të një limoni.

Përgatitja:

Në një enë qitni arrat, rrushin e thatë, jogurtin, qumështin, miellin, vajin, grizin, pluhurin e simiteve dhe të gjitha ngadalë përzieni mirë. Të gjitha qitni në tepsi të lyer. Bakllava-pa-kore-me-jogurt-780x439Ngroheni furrën në 180 gradë C. Piqeni në furrë të ngrohur, derisa pjesa e sipërme të marrë ngjyrë të artë në të gështenjtë, rreth 30 min. Priteni në forma të dëshiruara…

 Vërejtje: Nëse i qitni shurupin e ftohur, bakllava duhet patjetër të jetë e ngrohtë – nëse qitni shurupin e ngrohtë, bakllava patjetër duhet të jetë e ftohtë. /Telegrafi/

Komento

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.